Имаш ли мед в сушата?
„А посятото на добра земя е онзи, който чуе словото и го разбира, който и дава плод, и принася – кой стократно, кой шестдесет, кой тридесет. “ Матей 13:23
Баща ми е пчелар. Помагам му с кошерите лятото от 5 годишна. Няма нищо с което да сравня пресния дъхав мед на различни лековити билки и цветя, жуженето на пчелите сърдити от това, че вземаме медеца и удоволствието за една добрe свършена работа накрая на деня, при вида на пълните тенекии.
Преди известно време вадихме мед. Годината беше изключително сушава. За цяла пролет и лято беше приръсило съвсем малко на няколко пъти. Царевицата се беше усукала като въже и се виждаше, че няма да има мамули наесен. Но да се върнем на меда.
Баща ми на определен период преглежда кошерите за да се информира за състоянието им. Има ли пчели? Има ли опасност от роене? Гладни ли са? и куп друга информация от която се нуждае всеки пчелар. Приближавайки към кошерите аз видях кошери без *магазини, кошери с един магазин и нещо, което не бях виждала досега – кошери с два магазина. Започнахме да вадим меда, както винаги замириса приказно и малката ми дъщеря започна да се облизва като гладно мече за още малко пресен мед.
Някои от кошерите с два магазина даваха изобилно мед, други бяха напълнили един и половина, трети един и няколко пити от втория. Татко ми подминаваше, кошерите без магазини.
– Те трябва да имат храна за зимата за да оцелеят – казваше той.
Това го разбирах, но когато подмина кошери с един магазин не се сдържах и попитах:
– Тате защо не отвори този кошер, та той има магазин?
Той махна с ръка и каза:
– Този е празен, няма смисъл да го отварям.
И тогава се замислих, как може в една и съща сушава година, едните да имат храна колкото да оцелеят през зимата поради болест или някаква друга външна причина, другите да имат пчелички да напълнят два магазина с мед точно в тази същата сушава година и третите, които явно са имали потенциал, щом баща ми е преценил, че биха могли да дадат мед и им е сложил магазин, но в крайна сметка са се издънили и остават на нивото на първите.
Замислих се, че ние хората сме точно като тях. Приемаме Исус, започваме да живеем живот на вяра, пълен с радост. Пчеларят започва да вижда в нас потенциал дори и в сушавата година. Но от неправилна подготовка ли, от мързел ли (макар, че при пчелите не можем да говорим за мързел), от каквато и да е била друга причина, пропускаме всеки ден да напълним нашия магазин с мед. Пропускаме целта!
Ако не виждаш мед в магазина си, ако имаш храна само като за зимата и не се знае дали и тя ще ти стигне, не чакай, обърни се към пчеларя Исус като четеш Неговото слово. Хвали го и се радвай на храната, която Той ти дава. Освен да консумираш Божиите благословения, започни да действаш. Вярата е действие. Бъди от семето попаднало на добра почва, което дава плод – „кой стократно, кой шестдесет, кой тридесет.“
*Пчелния магазин е дървена рамка с временни пчелни пити закрепвана върху основния кошер с цел събиране на стоков мед от пчелите. Обикновено се поставя от пчеларите в началото на медоносния сезон и се прибира в края му.